Cerkwie - Cztery Pory Roku

Mój dobry kolega  Wzroko, którego pasją jest fotografowanie cmentarzy, drewnianych kościołów i cerkwi poprosił mnie o moje akwarelowe interpretacje jego zdjęć, przedstawiające drewniane cerkiewki, co też z wielką przyjemnością uczyniłam i dziś prezentuję tutaj efekty mojej pracy.

Czerteż-cerkiew
Cerkiew w Czerteżu / Danuta Franczak

WIOSNA - Cerkiew w Czerteżu jest typową cerkwią bojkowską, drewnianą, trójdzielną, krytą gontem, z pojedynczą nawą. Posiada jedną baniastą kopułę (w przeszłości trzy, w układzie podobnym do stosowanego w cerkwi łemkowskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi rozciąga się zabytkowy greckokatolicki cmentarz.


Kwiatoń cerkiew
Cerkiew w Kwiatoniu / Danuta Franczak

LATO - Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie używana, jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego


Dobroslava - cerkiew
Dobroslava cerkiew / Danuta Franczak

JESIEŃ - Dobroslava - wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Svidník. Dobroslava położona jest w historycznym kraju Szarysz, na szlaku handlowym z Węgier do Polski. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1600 r. We wsi znajduje się drewniana cerkiew pw. św. Paraskiewy, zbudowana w 1705 r.


Bodaki - cerkiew
Bodaki cerkiew / Danuta Franczak

ZIMA - Bodaki - cerkiew prawosławna p.w. św. Dymitra. Beskid Niski.


Cerkwie - Cztery Pory Roku

A tu wszystkie razem.

Autorka akwareli i tekstu Danuta Franczak http://jaskoleczka-mojeukojenia.blogspot.com


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty i zdjęcia chronione są prawem autorskim

i pozostają wyłączną własnością autorów, bez ich zgody nie mogą być kopiowane,

przetwarzane, wykorzystywane i publikowane