Cisna

Cisna należy do jednej z najbardziej znanych bieszczadzkich miejscowości. Położona w sercu gór, dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych okolicy. Warto tu zajrzeć, choćby na chwilę. W Cisnej do dziś spotkać można bieszczadników – ludzi przybyłych tu z innych rejonów Polski, którzy stanowią tutejszych gospodarzy. Koniecznie trzeba zajrzeć do „Siekierezady”, w której Biesy i Czady towarzyszą biesiadnikom. W pobliżu pełno jest stoisk, gdzie królują bieszczadzkie dusiołki – talizmany przynoszące szczęście turystom i tubylcom.

Sama miejscowość wyraźnie się zmieniła w ostatnich kilkunastu latach. Byliśmy tu w 1998 roku i od tego czasu Cisna wygląda zupełnie inaczej. Dziś jest opanowana przez turystów, przypomina typowy mały kurorcik. Lokalne władze też zdają się być pewnymi atrakcyjności tego miejsca i bez oporów kasują zmotoryzowanych przyjezdnych, którzy chcą zaparkować samochód na gminnym parkingu położonym w centrum. Trzeba też uważać na ceny panujące w sklepach i kioskach. Towary wszelkiego rodzaju kosztują tu wyjątkowo wysoko, co bardziej wynika chyba nie z położenia miasta w górach, ale z popularności miejsca. Dla przykładu za książkę o historii bieszczadzkich kolejek leśnych, która na głównej stacji kolejki w Majdanie kosztowała 37 zł, w kiosku w Cisnej trzeba było zapłacić 60 zł !

Jak w wielu tego typu miejscach, Cisna pełna jest knajpek, barów i karczm. Zachęcająco wygląda karczma Troll, która swym nietypowym wystrojem nawiązuje do legend o bieszczadzkich duchach i duszkach. Niestety obsługa karczmy nie radzi sobie w „godzinach szczytu”. Jedzenie bardzo smaczne, ale tylko dla wytrwałych bo na zamówienie trzeba czekać nawet godzinę czasu (po wcześniejszym upomnieniu – bez tego przyszłoby nam czekać może i do zamknięcia). Co ciekawe za zamówienie należy zapłacić z góry, więc trudno wycofać się po kilkudziesięciu minutach oczekiwania. Zatem, o ile ktoś zechciałby zawitać do Cisnej z zamiarem posilenia się, warto może spróbować zjeść w innej karczmie, których na miejscu nie brakuje.

Tekst: Małgorzata i Mateusz Wagemann

www.subiektywnyprzewodnik.pl

 


Subiektywny Prewodnik