Dzięki podkowcom udało się wyremontować kościół w Dubnem

Remont dachu kościoła w Dubnem.       Fot. Łukasz Płoskoń
Remont dachu kościoła w Dubnem. Fot. Łukasz Płoskoń

Dzięki podkowcom udało się  wyremontować  kościół w Dubnem (woj. Małopolskie). Zadowoleni są wszyscy. Mieszkańcy mają pięknie odnowiony zabytek,  nietoperze święty spokój.
Za unijne środki przeznaczone na ochronę nietoperza - podkowca małego wymieniono dach dawnej łemkowskiej cerkiewki, dziś kościoła św. Michała Archanioła w Dubnem niedaleko Muszyny. Sytuacja kościoła w Dubnem (a razem z nią sytuacja przebywających na strychu kolonii nietoperzy) była tragiczna. Cieknący dach powodował murszenie wewnętrznych belek konstrukcyjnych. Obiekt prawdopodobnie nie doczekałby się szybko konserwacji, bo kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła utrzymuje zaledwie 48 parafian, z czego 12 to dzieci. Aby ocalić zabytkową cerkiew a wraz z nią kolonie rozrodczą nietoperzy Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" pozyskało środki na remont dachu z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace remontowe prowadzono w zimie, gdyż w tym okresie podkowce małe przebywają w jaskiniach.
Wiosną na nietoperze czeka nieprzeciekający dach, przytulne chropowate deski do przyczepiania się, a parafianie w Dubnem cieszą się już dziś miedzianym dachem swojej wyremontowanej świątyni.

Jolanta Węgiel

Remont cerkiewki w Dubnem. Fot. Łukasz Płoskoń
Remont cerkiewki w Dubnem. Fot. Łukasz Płoskoń

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony www.podkowiec.pronatura.org.pl

Podkowce