Na kresach Łemkowszczyzny

Autor: Jan Gajur

Tytuł: Na kresach Łemkowszczyzny

Wydanie:

Miejsce wydania:

Wydawca: Wydawnictwo Arete

Rok wydania: 2006

Ilość stron: 120 s.

Oprawa:

Forma: Książka drukowana

Wymiary:

ISBN: 83-89688-77-8

EAN:


"Na kresach Łemkowszczyzny" to czwarta, ostatnia już opowieść Jana Gajura; zamknięcie łemkowskiej tetralogii - podróży sentymentalnej; po świecie który był i jeśli jest, nie jest już taki sam.

"Moje kobyły: Siwa i Kasztanka już od dawna przestępują z nogi na nogę, gotowe do drogi. Również źrebak, prawie już koń, młody ogier cieszy się na włóczęgę. Rozpiera go energia."

W swej podróży autor odwiedza kresy wschodnie nad Osławą: Osławicę, Smolnik nad Osławą, Duszatyn, Turzańsk, Rzepedź i Szczawne, odwiedza Płonną, wsie nad Sanoczkiem, Wolicę, snuje refleksje w Nagórzanach i Pielni, zwiedzi wsie pod Zamczyskiem: Mymoń, Odrzechową, Sieniawę. Odwiedza też te, stanowiące ruskie enklawy wśród ludności polskiej: Wróblik Królewski i Szlachecki, Jabłonicę i wreszcie wsie Zamieszańców na Pogórzu Strzyżowskim: Czarnorzeki, Węglówkę, Rzepnik, Bonarówkę i Krasną.

 

"Zapewniam, że nie ma miejsc niepięknych i bez legendy. Każdy skrawek ziemi, każde drzewo, przydrożny krzyż czy kamień, z zatartym napisem - są tego dowodem. Historia ukrywa się nie tylko na Wawelu, w Luwrze czy Ermitażu. Ona jest wszędzie."

 

Format A5, stron 120, wiele ilustracji i rysunków.