Oazy ortodoksji : z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii

Autor: Jan Gajur

Tytuł: Oazy ortodoksji - z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii

Miejsce wydania: Krosno

Wydawca: Arete

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 240

Oprawa: Miękka

Forma: Książka drukowana

Wymiary: 20,0 x 20,0 cm

ISBN: 978-83-62540-28

EAN: 978836254028


Piąta już publikacja autorstwa Jana Gajura, chętnie czytanego pasjonata historii i kultury chrześcijańskiego Wschodu. Tym razem w podróż zabiera nas bohater o imieniu Pantarej, mieszkaniec głośnej stolicy, który w najmniejszych zakątkach Łemkowszczyzny odnajduje tytułowe oazy ortodoksji. Opowieść podzielona jest na dwie części tematyczne. W pierwszej autor przybliża nam w historię prawosławia na ziemiach przemysko- nowosądeckiej eparchii, objaśnia symbolikę trójramiennego krzyża, tajemnicę pisania ikony i znaczenie Świętej Liturgii. A wszystko po to, byśmy wprowadzeni w duchowy nastrój mogli wyruszyć w podróż do kolejnych cerkwi południowo-wschodniej części Podkarpacia. Tam poznajemy niepowtarzalne historie każdej świątyni, tam czas płynie inaczej, tam odnajdujemy prawdę o sensie życia.

„Współczesny pielgrzym-turysta porusza się szybkim samochodem. Odległość nie sta nowi dla niego problemu. Jedynie czas – jego nigdy nie ma za wiele. Jednak ta po dróż po najodleglejszych kresach kraju, przez wioski o nazwach trudnych do zapamiętania, zaczyna mu uzmysławiać, że pojęcie deficytu czasu jest ludzkim wymysłem. Mówią, że pieniądze leżą na ulicy – trzeba się tylko po nie schylić. Czas również. Leży przy drogach, w rowach, porośniętych miesiącami nie koszoną trawą, na polach, na leśnych polanach, na cerkiewnym placu... (...) Cywilizacji brakuje czasu, bo nie zauważyła go, przegoniła... Czas pozostał w tyle, daleko za nią.

Istnieje bardzo prosty sposób na odnalezienie czasu. Trzeba wysiąść z samochodu, pójść na piechotę – wtedy nie przegoni się czasu. Czy słyszał kto, by spóźnił się piechur? Tylko pociągi się spóźniają. Pośpieszne”.

Oddajemy w ręce czytelników książkę przepełnioną klimatem tęsknoty za dawnymi czasami, za spokojem i poszanowaniem tradycyjnych wartości.

Oazy ortodoksji to 240 stron opowieści, wzbogaconej fotografiami cerkwi i prawosławnych obrzędów liturgicznych. Znajdziemy tu historie: Ujkowic, Przemyśla, Kłokowic, Młodowic, Kalnikowa, Nienowic, Zapałowa, Sanoka, Zagórza, Komańczy, Turzańska, Morochowa, Szczawnego, Dziurdziowa, Zyndranowej, Pielgrzymki, Rozdziela, Gorlic, Bartnego, Bodaków, Wołowca, Gładyszowa, Regietowa, Zdyni, Koniecznej, Bielanki, Leszczyn, Kunkowej, Hańczowej, Kwiatonia, Wysowej, Blechnarki, góry Jawor oraz Krynicy-Zdroju.