Drewniane świątynie w Polsce

Drewniane świątynie w Polsce
Drewniane świątynie w Polsce

Autor: Monika Karolczuk, Zbigniew Pytel

Tytuł: Drewniane świątynie w Polsce

Podtytuł: Kościoły i cerkwie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA

Rok wydania: 2016

Numer wydania: I

Ilość stron: 96

Oprawa: Twarda

Forma: Książka

Wymiary [cm]: 21,0 x 30,0

ISBN: 978-83-7864-581-8

EAN: 9788378645818


Kościoły i cerkwie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Album przedstawia najpiękniejsze sakralne zabytki architektury drewnianej w Polsce - kościoły i cerkwie znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Drewniane budownictwo sakralne zalicza się do najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu południowo-wschodniej Polski. W 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych 6 gotyckich kościołów południowej Małopolski, a w 2013 r. uwzględniono 16 zabytkowych cerkwi, z których 8 znajduje się w obecnych granicach Polski, a pozostałe 8 na Ukrainie.

Album prezentuje wszystkie 14 świątyń na terenie Polski, które znalazły się na tej prestiżowej liście: kościoły w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej oraz 8 cerkwi - w Brunarach, Chotyńcu. Kwiatoniu, Owczarach, Powroźniku, Radrużu, Smolniku, Turzańsku. Te perły drewnianej architektury zostały szczegółowo opisane pod kątem historycznym i artystycznym oraz obficie zilustrowane fotografiami oddającymi aktualny wygląd tych wyjątkowych zabytków.