Rusínska vatra - Malý Lipník


IV. Rusyňska vatra v Malym Lipnyku a Slavnosty Rusyniv pid hradom v Staroj Ľubovnii


P R O G R A M

Piatnyca 23. avgust - plechač Malyj Lipnyk

18.30 - promitaňa rusyňskoho filmu, prednaška Jozefa Sipka a Martin Karaš s harmonijov

Subota 24. avgust - plechač Maljy Lipnyk

- cez deň za dobroho času volejbalovyj turnaj

18.00 - Zašpivajme sobi dvoma holosami
Moderatore večera - Vlado Čema i Marianna Železná
- DSS Vinok Šarišské Jastrebie
- FS Kečera Jakubany
- FS Ruthenia
- DSS Vorodaj z Veľkoho Lipnyka
- Marianna Železná
- Karpatsky holosy z Pidkarpaťa

20.00 - koncert Večur rusyňskych holosiv
- Simona Kačmárová
- QUADRO SUSANNA - hosť z Lemkowiny

21.30 - paliňa vatry, FS Kečera
22.00 - ohňostroj a lampiony ščešča
22.30 - party radia rusyn FM s moderatorami radia rusyn FM a grupom R.O.Y.A.L. z Jakuban


Nediľa 25. avgust - skanzem Stara Ľubovňa

12.00 h - Grekokatolicka sj. liturgija v cerkovnoslovanskym a rusynskym jazyku
13.15 h - Vystavny aktivity Rusyniv
14.00 h - Galaprogram "EJ ŠPIVAJME RUSNACI"



III Rusínska vatra - Malý Lipník


PIATNYCA, 10. AVGUST 2012

 20.00 – Otvoriňa vŷstavŷ – Fedor Vico – „Naš karikaturista“ a vŷstavkŷ molodŷch.Rusyniv

- prednaška o Rusynoch

20.45 – Promitaňa filmu Osadne za učasty joho protagonistu Fedora Vica

21.15 – voľna diskusija s Fedorom Vicom i s prednašajucŷm 

- prostorŷ “plechača” pri ihrisku

 

SUBOTA, 11. AVGUST 2012 

Doobidu možnosty športovŷch aktivit – fotbal, volejbal, tenis, splav rikŷ Poprad, bicygli (bicygli i loď si treba v pripadi zajmu prinesty). V pripadi, že bude planŷj čas, bude v prostoroch “plechača” probihal turnaj v stolnŷm tenisu.

Možnosť najmu dvoch lodi so zabezpečiňom prepravŷ na misce, z kotroho sja bude splavovalo

10.00 – začatok registraciji na Volejbalovŷj turnaj na ihrisku / v pripadi planoho počasia bude stolnotenisovŷj turnaj v “plechaču”

15.00 – TEATER z RIAŠIVA - hrŷ sja hrajuť v dialektu sela Riašiv v bardijivskym okresi

Veduča divadelnikiv – p. Evelina Hvať z Rešova. Teater choče nadviazaty na tradiciju ochotnyckoho teatra, kotre bŷlo i v seli Malŷj Lipnyk. Prynosiť zajimavŷj pohľad na rusyňsku kulturu, čerez jazŷk jej nositeliv.

D. Adamišinova „ Pobludženŷj Rusyn“, recitacija

T. Ševčenko “Nazar Stodoľa” (fragment) – 20 minut

Hrajuť: Choma Kyčatyj, bohatŷj gazda -  Jozef Tomko, Stecha, hlavna služka  -Maria Chomova - vonkajše podium, v pripadi planoho počasia bude program v prostoroch “plechača” pri ihrisku

B. Jackaninova  „ O nas o Rusynach“,  recitacija

 Folklornŷj subor Barvinok z Kamjunky – zvŷkoslovnŷ pasma

 17.00 – Koncert VEČUR RUSYŇSKYCH HOLOSIV

v troch etapach vŷstupľať protagonisty ľudovoj muzykŷ Martin Karaš, Ivana Sivuľkova, važnoj muzykŷ QUASARS ensemble i modernoj rusyňskoj muzykŷ Kristian Huňara.

dumka je predstavity tri roznŷ žanrŷ hudbŷ, šŷtko v prevedžiňu Rusyniv

MODERATOR: Vladimir Čema, herec DAD

- vonkajše podium, v pripadi planoho počasia bude program v prostoroch “plechača” pri ihrisku

18.30 – Tanečnŷj dom – 2,- Eur

18.30 – muzyka Hornad, tanec z Kyjova – pedagogove Štefan Štec, Marianna Svoreňova

19.20 – prestavka

19.30 – muzyka Hornad, tanec zo Šemetkovec – pedagogove Štefan Štec, Marianna Svoreňova

- prostorŷ “plechača” pri ihrisku

21.00 - Zapaliňa vatrŷ 

FS Kečera – Na švatoho Jana – zahajiňa paliňa vatrŷ

- spiv i tanec kolo vatrŷ, rekord v hraňu na akordeonoch

22.00 - Ohňostroj 

Hromadne vŷpušťaňa Lampioniv ščešča (Lampiony zakupite v stanku priamo na podujaťu Rusyňska vatra)

22.30 – Tanečna zabava s ĽH Hornad a DJ-om Palim – 3,- Eur

- prostorŷ “plechača” pri ihrisku


NEDIĽA, 12. AVGUST 2012

7.00 - sjata liturgija v seli Malŷj Lipnyk

11.00 - sjata liturgija v seli Sulin (predbežni)

15.00 - Hlavnŷj folklornŷj program festivalu

  1. M. LIPNÍK – Dolina, Dolina, Popradska dolina
  2. Prihovor
  3. M. LIPNÍK
  4. MODERATORKA
  5. Duet KRISTIÁN GBUR, MÁRIA JURČIŠINOVÁ
  6. DSS UDOL
  7. FS ĽUBOVŇAN
  8. TRIO KEČERA
  9. FS Čirčanka
  10. MODERATORKA
  11. KRISTIÁN GBUR
  12. J. DOSZNA
  13. FS Hornád
  14. MARIANNA ŽELEZNÁ.
  15. NATALKA SIKORJAKOVA
  16. MODERATORKA
  17. Duo Miroslav Miko, Lukáš Rabik z Čirča
  18. J. DOSZNA
  19. FS ĽUBOVŇAN
  20. MARIANNA ŽELEZNA
  21. NATALKA SIKORJAKOVA
  22. MODERATORKA
  23. FS HORNÁD
  24. MODERATORKA
  25. Spoločná pieseň – A čija to chyža – doprovod ĽH Hornád

Moderatori – Marianna Železna, Vladimir Čema

- vonkajše podium, v pripadi planoho počasia bude program v prostoroch “plechača” pri ihrisku

 

ZMENA PROGRAMU, času i vŷstupľajučich vŷhradena



II Rusínska vatra - Malý Lipník


II Rusínska vatra - Malý Lipník
organizácia molody.RUsyny a obec Malý Lipník pozývajú
na 2. ročník kultúrneho podujatia Rusínska vatra
dňa 28. 8. 2011 o 14.00 v blízkosti futbalového ihriska

Program:


14.00 - začiatok folklórneho programu, v ktorom sa predstavia nielen súbory a sólisti z regiónu, ale aj hostia mimo okresu Stará Ľubovňa
16.30 - futbalový zápas - Malý Lipník vs. Jakubany (rusnacke derby)
19.00 - presun k vatre, po zotmení pálenie vatry
21.30 - ohňostroj
22.00 - ľudová zábava - hrá skupina Royal z Jakuban

vstup na festival - dobrovoľné vstupné
vstup na zábavu - 1,50 eur

V programe vystúpia

Marianna Železná - sólistka PUĽS-u
Simona Kačmárová - laureátka súťaže Spevy môjho rodu
Martin Karaš, Ivana Sivuľková - laureáti súťaže Spevy môjho rodu
FS Barvinok z Kamienky
FS Jastrabčan zo Š. Jastrabia
Vystúpenie žiakov ZŠ v Malom Lipníku
Mužská spevácka skupina z Údola
DIevčenské duo z Údola - výherkyne okresného kola Makovickej struny
Trio z FS Ruthenia
FS Ruthenia
a ďalší

Rusínska vatra - Malý Lipník