Przegląd Prasy - Lipiec 2011


31 lipca 2011r. Pieniny.com
V Pieniński Festiwal Kultur Górskich: Łemków, Rusnaków i Górali
W strugach deszczu odbył się pierwszy dzień V Pienińskiego Festiwalu Kultur Górskich.
czytaj i ogladaj zdjęcia pieniny.com


30 lipca 2011

Заяви про сепаратизм лише ускладнюють визнання русинів
Юрій Продан та Микола Староста взяли участь в 11-му світовому конгресі русинів. Конгрес проходив у містечку Пілішсенткерест в Угорщині у другій половині червня. Наші земляки були в складі закарпатської делегації, сформованої з представників різних русинських організацій – всього 22 чоловіки з Виноградова, Сваляви, Мукачева, Ужгорода та Перечина. Очолював делегацію член Світової ради русинів Микола Бобинець.
czytaj więcej ua-reporter.com


30 lipca 2011r. Dziennik Polski
Smak tradycji
Legenda mówi, że Łemkowie szukali kraju, gdzie złoto rodzi się na kamieniach. W Kamiannej znaleźli mieniące się złotem krople spadzi.
czytaj więcej Dziennik Polski


30 lipca 2011
Beskid Niski – Łemkowie, wody i rozległe krajobrazy górskie
Beskid Niski – to najbardziej dzikie i największe pod względem powierzchni pasmo górskie w Polsce, unikatowe zabytki kultury łemkowskiej oraz pamiątki po obu wojnach światowych. Raj dla tych, którym bliska jest historia i tych, którzy kochają wędrówki z dala od cywilizacji.
czytaj Sądeczanin


29 lipca 2011r. Karpaccy.pl
Poszukiwania „białej cerkwi” w Uluczu
Stowarzyszenie „Magurycz” i Oddział Archeologii Karpat sanockiego Muzeum Budownictwa Ludowego w dniach 4-10 sierpnia br. przeprowadzą badania archeologiczne na cerkwisku w Uluczu. Ich celem będzie odnalezienie śladów piętnastowiecznej, murowanej cerkwi obronnej.
czytaj Karpaccy.pl


25 lipca 2011r. Dziennik Polski
Święto kultury łemkowskiej
Zdynia. Dobiegła końca 29. Łemkowska Watra
Jak co roku jest to czas pokoleniowych, rodzinnych i przyjacielskich spotkań Łemków

z Polski i różnych stron świata.
czytaj więcej Dziennik Polski


25 lipca 2011r. Gazeta Krakowska
Wielkie Święto Kultury Łemkowskiej w Zdyni
Wieś Zdynia przez trzy dni gościła tysiące Łemków i Polaków z kraju i zagranicy. Do leśnego amfiteatru ściągnęła ich XXIX Łemkowska Watra, czyli Święto Kultury Łemkowskiej. Zjawili się ci, którzy żyją na ziemi ojców w Beskidzie Niskim i Sądeckim, oraz osoby, które historia rozrzuciła po całym świecie. Razem oddali hołd rodakom wysiedlonym w 1947 roku podczas akcji "Wisła" i zbierali datki na budowę cerkwi w Regietowie i Bielance.

czytaj więcej w Gazeta Krakowska


24 lipca 2011r. gorlice24.pl
Watra 2011
Trzydniowe święto kultury łemkowskiej dobiega końca. Kilka tysięcy osób od piątku do niedzieli pomimo złej pogody przednio bawiło się w Zdyni na 29 Łemkowskiej Watrze.
czytaj więcej i oglądaj galerię zdjęć gorlice24.pl


24 lipca 2011r. TVP Białystok
Mnisi z Góry Jawor
Od trzech lat dwaj prawosławni mnisi z Podlaskiego mieszkają u podnóża Świętej Góry Jawor - prawosławnego sanktuarium - i odradzają tam życie monastyczne.
czytaj więcej TVP Białystok


23 lipca 2011r. Sądeczanin
Zdynia: XXIX Łemkowska Watra, przemówienia i występy
W Zdyni, (gmina Uście Gorlickie), płonie łemkowska watra, symbol dorocznego święta kultury łemkowskiej. To już 29 edycja imprezy. Łemkowie rozsiani po Polsce i świecie, ale nie tylko, zjeżdżali się na Watrę od piątku. Pole biwakowe zapełniło się namiotami, a przy drodze do amfiteatru stanęły kramy i stragany.
czytaj więcej Sądecznin.info


22 lipca 2011r. Gazeta Krakowska
Zdynia: zapłonęła Łemkowska Watra / Agnieszka Nigbor-Chmura
Deszczowa pogoda nie odstraszyła tłumów ludzi od przyjazdu na XXIX Łemkowską Watrę do Zdyni w Beskidzie Niskim. W piątek w leśnym amfiteatrze rozpalono ognisko pasterskie, symbolizujące żywą kulturę Łemków.

czytaj wiecej Gazeta Krakowska


22 lipca 2011r. byway.pl
Święto Kultury Łemkowskiej Łemkowska Watra 2011
Pod koniec lipca 2011 roku już po raz XXIX możemy uczestniczyć w Święcie Kultury Łemkowskiej "Łemkowska Watra". To czas corocznych, niezwykle ważnych dla Łemków spotkań: pokoleniowych, rodzinnych, przyjacielskich, a także czas dialogu międzykulturowego.
czytaj więcej byway.pl


22 lipca 2011r. super-nowa.pl
Watra – Święto Kultury Łemkowskiej
Przez trzy dni w Zdyni, małej wsi w Karpatach koło Gorlic odbywać się będzie Święto Kultury Łemkowskiej. Wystąpi kilkuset wykonawców muzyki ludowej, jazzowej, a nawet rockowej. Będzie można także zobaczyć wystawę ikon, warsztaty lalki ludowej, modną biżuterię łemkowską czy moczenie nóg w poticzku.
czytaj więcej super-nowa.pl


22 lipca 2011r. Gazeta Krakowska
Nawałnice pustoszą drogi Sądecczyzny
W piątek pełne ręce roboty mieli drogowcy z Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. Musieli udrożnić trasę z Czaczowa do Barnowca (gmina Łabowa), na którą zeszło osuwisko, oraz umożliwić przejazd pomiędzy Kamionką Wielką i Florynką w gminie Grybów, gdzie potok Binczarówka podmył ruchliwą drogę.
czytaj Gazeta Krakowska


20 lipca 2011r. Sądeczanin
Okno na łemkowską Watrę. Niecodzienna wystawa w Gorlicach
Łemkowska Watra, impreza gromadząca społeczność Łemków z całego świata, już w najbliższy weekend. Z tej okazji we wtorek (19 lipca) w Gorlicach, odbyła się wyjątkowa wystawa. Podczas wernisażu zaprezentowano plakaty Watry gromadzone przez 29 lat.
czytaj więcej Sądeczanin.info


17 lipca 2011r.  terazjaslo.pl

Do Krempnej przyjechało tysiące miłośników historii.

Dziesiąta jubileuszowa Krempniańska Parada Historyczna przyciągnęła na plac przed miejscową dawną cerkwią greckokatolicką pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana tysiące osób.. [czytaj cały artykuł]


16 lipca 2011r. TVP Rzeszów
Naukowcy odtworzyli ginący gatunek kóz
Chodzi o rasę, którą jeszcze niedawno naukowcy uważali za już nieistniejącą przynajmniej w Polsce. Jednak dzięki badaniom Zakładu Doświadczalnego Zootechniki w Odrzechowej okazało się że to nieprawda. Znaleźli ostatnie karpackie kozy i uratowali cały gatunek. Obecnie stado w Odrzechowej liczy już 40 sztuk.
czytaj więcej TVP Rzeszów


11 lipca 2011r. wiara.pl
Od Wschodu do Zachodu
Cerkwie łemkowskie. Wystarczy poświęcić parę godzin, by bez pokonywania tysięcy kilometrów znaleźć się w zupełnie innym świecie. Świecie tradycji wschodniego chrześcijaństwa. To propozycja na jedno wakacyjne popołudnie.
czytaj więcej wiara.pl


11 lipca 2011r. TVP
Muszyna, kraina łagodności
"Muszyna, kraina łagodności" opowiada o historii niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu, która w latach trzydziestych 20 wieku stała się uzdrowiskiem za sprawą burmistrza Antoniego Jurczaka. Tutejsze wody mineralne zwane szczawami mają właściwości lecznicze.
oglądaj TVP.pl


10 lipiec 2011r. Tarnowski Gość Niedzielny
Cerkwie łemkowskie
Wystarczy poświęcić parę godzin, by bez pokonywania tysięcy kilometrów znaleźć się w zupełnie innym świecie. Świecie tradycji wschodniego chrześcijaństwa. To propozycja na jedno wakacyjne popołudnie.
czytaj więcej Tarnowski Gość Niedzielny


10 czerwiec 2011r. Лемківска сторінка
КЕРМЕШ – Бог тя сотворив. ХХІ Кермеш в Вільхівци
Вибрав єм ся до Вільхівця з Горлиц дідня през Липну – Довге – Граб і Жидівске. Хтів єм кус посмотри-ти, як на яр виглядат Лемківщина. Бива крас хвиля, хоц о самі дорозі не мож того повісти, не сподівав єм ся, што буде так витолчена  през тото вивожиня «лемківского дирва».
czytaj więcej Лемківска сторінка


7 lipca 2011r.
Rozpoczyna się festiwal muzyki cerkiewnej w Beskidzie Niskim
Chóralne śpiewy zabrzmią w cerkwiach w całym powiecie gorlickim, a także w Krynicy i Nowym Sączu. W tym roku wystąpią dwa chóry ze Lwowa: Chór katedry Prwosławnej "Hłas" i Chór Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu "Stritenja"
słuchaj Radio Kraków


5 lipca 2011r. Sądeczanin
VI Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Beskidzie Niskim już od piątku
Pięknym śpiewem chóralnym znów rozbrzmiewać będą drewniane cerkwie powiatu gorlickiego oraz Krynicy i Nowego Sącza. VI Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Beskidzie Niskim odbędzie się w dniach 8 -15 lipca.
czytaj więcej Sądeczanin