Przegląd Prasy - Styczeń-Maj 2011


Co słychać u "Antonycza"
Kurier Gorlicki nr 2 (luty 2011) s. 10

"Ruszyła działalność Centrum Kultury im. B. I. Antonycza w Gorlicach, Plac Dwarzysko 5. Tegoroczny program kulturalny placówka zaingurowała 22 stycznia br. wernisażem wystawy ikon autorstwa Nikolaja Gmirta artysty z bliskiej nam Słowacji. Wieczorne wydarzenie połączone było z kolędowaniem słowackiego zespołu "Stebniczanka", oczywiście ze Stebnika. Wystawa trwała do 28 lutego..."
[czytaj więcej w Kurierze Gorlickim]

WYZNANIA ZIEMI GORLICKIEJ GREKOKATOLICY
Kurier Gorlicki nr 2 (luty 2011) s. 10

"15 lutego br. w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbyło się otwarcie ekspozycji czasowej – „Wyznania Ziemi Gorlickiej”. to już trzecia wystawa z cyklu prezentującego wyznania z naszej gorlickiej ziemi..."
[czytaj więcej w Kurierze Gorlickim]

 

W 125 rocznicę urodzin św. Maksyma Gorlickiego

 

12 stycznia br. słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku wysłuchali interesującego wykładu ks. dr. Romana Dubeca – proboszcza prawosławnej parafii pw. Świętej Trójcy w Gorlicach – „Święty Maksym Gorlicki – święty z Ziemi Gorlickiej”. Prelekcja odbywała się przed przypadającą 31 stycznia br. 125. rocznicę urodzin świętego męczennika, który przyszedł na świat w 1886 r. w Zdyni, w rodzinie Krystyny i Tymoteusza Sandowycza, Rusina-Łemka, cerkiewnego diaka, psalmisty, wyznania greckokatolickiego.

[czytaj więcej w Kurierze Gorlickim]

Cerkiew w Przemkowie czeka na pomoc

6 lutego 2011 odbyła się ogólnometropolitalna kolekta, wspomagająca kapitalny remont dachu cerkwi św. Archanioła Michała. Kosztorys naprawy 980 metrów kwadratowych dachu, przy spełnieniu wymogów konserwatorskich, opiewa na ponad sześćset tysięcy złotych. Nie ma w diecezji wrocławsko-szczecińskiej parafii, która poradziłaby sobie sama z takim problemem. Należy wziąć pod uwagę, że nasze trzyletnie starania o pozyskanie funduszy z różnych instytucji, dysponujących środkami na remonty obiektów zabytkowych, były skutecznie blokowane.

[czytaj wiecej w Przeglądzie Prawosławnym]


Liczenie nietoperzy w Beskidzie

 

Dukielski Przegląd Samorządowy nr 3 (marzec 2011) s. 27

Monitoring zimowych stanowisk nietoperzy w Beskidzie Niskim prowadzą grotołazi ze Speleoklubu Beskidzkiego. Liczą oni hibernujące ssaki w jaskiniach, sztolniach i starych piwnicach położonych na terenach leśnych.

[czytaj więcej w Dukielskim Przeglądzie Samorządowym]

Łemkowszczyzna w wierszach Łemków

 

Znad Popradu nr 3 (marzec 2011r.) s. 20
17 marca 2011r. w Muzeum Nikifora w Krynicy odbyło się spotkanie autorskie z wybitnym poetą łemkowskim Petro Murianką. [czytaj więcej]