Łastiwoczka (łemk. Ластівочка)

Zespół Pieśni i Tańca z Przemkowa „Łastiwoczka”
Ансамбль Пісьні i Танця з Пшемкова „Ластівочка”


Łastiwoczka jest dziecięco-młodzieżowym zespołem łemkowskim i powstała w roku 2000. Początkowo grupa zaledwie kilku osób prowadzona przez Małgorzatę Herbut z pomocą Adama Boczniewicza i nosiła roboczą nazwę "Krużok". Mimo skromnych początków grupa się rozrastała z dnia na dzień. Poczatkowo członkowie zespołu uczyli się tylko śpiewu w przemkowskim schronisku młodzieżowym. Zespół zadebiutował koncertem w cerkwii prawosławnej w Przemkowie na zaproszenie ks.Ihora Popowicza. Zespół wystąpił wtedy z repertuarem kolęd łemkowskich.
Obecnie zespół liczy 42 członków i ciągle przybywa nowych, głównie uczniów okolicznych szkół (podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich). Łastiwoczka śpiewa łemkowski folklor w oparciu o oryginalne teksty i melodie przekazywane przez starsze pokolenia. Stroje w większości to również oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Pozostałe elementy stroju uszyte są według starych wzorów i projektów naśladujących tradycje łemkowskie. Najważniejszym zadaniem zespołu jest kontynuacja, rozpowszechnianie i kultywowanie dawnych pieśni, zwyczajów i obyczajów łemkowskich.

PATRONAT NAD ZESPOŁEM : Koło Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie
ul. Plac Targowy 1, 59-170 Przemków
Prezes koła Eugeniusz Habura tel. kontaktowy 603 708 303

Tekst i zdjęcie pochodzi ze strony Stowarzyszenia Łemków

Jubileusz X-lecia Łemkowskiego Zespołu "Łastiwoczka" SPOTKANIE TRZECH POKOLEŃ Z KULTURĄ ŁEMKOWSKĄ odbędzie się w dniu 22 października 2011 w Przemkowskim Ośrodku Kultury o godzinie 16:00

Łastiwoczka