Okmel

Okmel

Zespół wokalno – instrumentalny OKMEL pod kierownictwem Krzysztofa Boczniewicza ma charakter rodzinnej kapeli. Wszystkich łączą więzi  rodzinne, które w roku 2001 postanowili pielęgnować i umacniać.  Bardzo szybko zaowocowała praca nad  łemkowskimi tradycjami rodzinnymi, bowiem w listopadzie 2001, po trzymiesięcznych próbach kapela przedstawiła swój debiutancki program na IX  Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Śpiewaczych ,, Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, za który uzyskała III nagrodę. Następnie jako laureat wróciła z I Ogólnopolskich Spotkań Rodzin Muzykujących w Gubinie.
W sierpniu 2003 zespół zagrał na Łemkowskiej Watrze w Michałowie, później uzyskał   zaproszenie do udziału w Kiermaszu Kultury Łemkowskiej w Warszawie. Koncertował również na Spotkaniach  z Kulturą Łemkowską w Gorzowie Wielkopolskim i  Strzelcach Krajeńskich. Udział zespołu w odbywających się festiwalach w Szprotawie przyniósł kolejny sukces w postaci  nagrody Radia Zachód ,,Złotego Mikrofonu”.
W sierpniu 2003 roku zespół otrzymał zaproszenie na koncert do Niemiec, gdzie udało mu się nawiązać współpracę z gospodarzami kilku miast łużyckich. W październiku 2003 roku otrzymał propozycję uczestnictwa w Warszawskich Spotkaniach z Kulturą Łemkowską, które umożliwiły prezentację zespołu w TVP.
Do ostatnich sukcesów zespołu należy zaliczyć zakwalifikowanie się do Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej w Lublinie „Mikołajki Folkowe” i powrót z niego z trzecią nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej w Warszawie.

Tekst i zdjęcie pochodzi ze strony zespołu Okmel